Łzawienie oczu leczenie
Łzy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aparatu ochronnego oka. Tzw. film łzowy pokrywający rogówkę i spojówkę składa się z trzech warstw: lipidowej, wodnistej i śluzowej. Warstwa lipidowa produkowana jest przez gruczoły powiekowe Meiboma. Składnik wodnisty wydziela gruczoł łzowy zlokalizowany w górno-skroniowej części oczodołu oraz gruczoły łzowe dodatkowe zlokalizowane w spojówce (Krausego i Wolfringa). Natomiast warstwa śluzowa wytwarzana jest przez zawarte w spojówce komórki kubkowe, krypty Henlego i gruczoły Manza.
Prawidłowy film łzowy pokrywa oko w taki sposób, że warstwa śluzowa styka się bezpośrednio z powierzchnią oka, kolejno znajduje się warstwa wodnista, a od strony zewnętrznej warstwa lipidowa. Warstwa śluzowa zapewnia dobrą przyczepność do powierzchni oka, warstwa wodnista nawilża, a warstwa lipidowa zabezpiecza przed odparowywaniem łez.
Układ odprowadzający łzy - tzw. drogi łzowe, składa się z punktów łzowych zlokalizowanych w przyśrodkowej części obu powiek, kanalików łzowych, worka łzowego oraz przewodu nosowo-łzowego odprowadzającego płyn do jamy nosowej. Z tego powodu gdy płaczemy zaczynamy "pociągać nosem", ponieważ pojawiają się tam łzy odprowadzone z oka.

Zarówno niedobór łez - tzw. suche oko, jak i nadmierne łzawienie oczu świadczą o zaburzeniu stanu fizjologicznego. W obu przypadkach niezbędne jest leczenie. Schorzeniem, z jakim najczęściej zgłaszają się nasi pacjenci, jest niedrożność dróg łzowych, która może mieć różne przyczyny.
Nadmierne łzawienie oczu - niedrożność dróg łzowych
Nadmierne łzawienie oczu - jego przyczyną może być nadmierne wydzielanie łez np. w przypadku chorób powodujących podrażnienie oka, jak zapalenie spojówek. Drugą grupę przyczyn stanowi upośledzenie odpływu łez, które może być wywołane przez:
- nieprawidłowe położenie punktów łzowych (np. z powodu odwinięcia powieki dolnej),
- niedrożność dróg łzowych występującą na jakimkolwiek odcinku dróg odprowadzających łzy (od punktów po przewód nosowo-łzowy),
- niewydolnością tzw. pompy łzowej (mechanizmu zasysania łez do dróg łzowych), która może pojawić się np. przy wiotkości powieki dolnej.
Leczenie łzawienia oczu
Nadmierne łzawienie oczu jest skutecznie leczone w naszej Klinice Okulistycznej. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych metod jesteśmy w stanie wyeliminować problem łzawienia i tym samym zwiększyć komfort życia naszych pacjentów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że łzawienie oczu może być niezwykle uciążliwe, dlatego też zapraszamy na konsultacje, które są pierwszym etapem rozpoczęcia leczenia. Po dokonaniu rozpoznania i wykryciu przyczyny łzawienia zostaną Państwo skierowani na specjalistyczny zabieg. Procedurę dobieramy w zależności przyczyny wywołującej łzawienie oczu. Nasi specjaliści mogą wykonać następujące zabiegi:
- intubacja kanalików łzowych,
- diagnostyczna endoskopia dróg łzowych,
- pełna intubacja dróg łzowych,
- endoskopowe udrażnianie kanalików łzowych,
- dakriocystoplastyka (DCP),
- endoskopowe zespolenie workowo-nosowe z dostępu przeznosowego w znieczuleniu ogólnym
- zespolenie spojówkowo-workowo-nosowe z zastosowaniem rurki Jonesa w znieczuleniu ogólnym