PL ENG
  łzawienie, niedrożność dróg łzowych, zaćma, jaskra, chirurgia plastyczna oka Klinika Okulistyczna DCR Laser      
Nowoczesna Klinika Okulistyczna w Plewiskach koło Poznania
O Klinice Okulistycznej DCR Laser Oferta Kliniki Okulistycznej DCR Laser Lekarze specjaliści Kliniki Okulistycznej DCR Laser Galeria Kliniki Okulistycznej DCR laser Kontakt do Kliniki Okulistycznej DCR Laser Dojazd do Kliniki Okulistycznej DCR Laser

 

Łzawienie oczu

Łzy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania aparatu ochronnego oka. Tzw. film łzowy pokrywający rogówkę i spojówkę składa się z trzech warstw: lipidowej, wodnistej i śluzowej. Warstwa lipidowa produkowana jest przez gruczoły powiekowe Meiboma. Składnik wodnisty wydziela gruczoł łzowy zlokalizowany w górno-skroniowej części oczodołu oraz gruczoły łzowe dodatkowe zlokalizowane w spojówce (Krausego i Wolfringa). Natomiast warstwa śluzowa wytwarzana jest przez zawarte w spojówce komórki kubkowe, krypty Henlego i gruczoły Manza.

Prawidłowy film łzowy pokrywa oko w taki sposób, że warstwa śluzowa styka się bezpośrednio z powierzchnią oka, kolejno znajduje się warstwa wodnista, a od strony zewnętrznej warstwa lipidowa. Warstwa śluzowa zapewnia dobrą przyczepność do powierzchni oka, warstwa wodnista nawilża, a warstwa lipidowa zabezpiecza przed odparowywaniem łez.

Układ odprowadzający łzy - tzw. drogi łzowe, składa się z punktów łzowych zlokalizowanych w przyśrodkowej części obu powiek, kanalików łzowych, worka łzowego oraz przewodu nosowo-łzowego odprowadzającego płyn do jamy nosowej. Z tego powodu gdy płaczemy zaczynamy "pociągać nosem", ponieważ pojawiają się tam łzy odprowadzone z oka.

Drogi łzowe

Zarówno niedobór łez - tzw. suche oko, jak i nadmierne łzawienie oczu świadczą o zaburzeniu stanu fizjologicznego. W obu przypadkach niezbędne jest leczenie.

Nadmierne łzawienie oczu - jego przyczyną może być nadmierne wydzielanie łez np. w przypadku chorób powodujących podrażnienie oka, jak zapalenie spojówek. Drugą grupę przyczyn stanowi upośledzenie odpływu łez, które może być wywołane przez:

  • nieprawidłowe położenie punktów łzowych (np. z powodu odwinięcia powieki dolnej),
  • niedrożność dróg łzowych występującą na jakimkolwiek odcinku dróg odprowadzających łzy (od punktów po przewód nosowo-łzowy),
  • niewydolnością tzw. pompy łzowej (mechanizmu zasysania łez do dróg łzowych), która może pojawić się np. przy wiotkości powieki dolnej.

 

 

REJESTRACJA
Rejestracja pacjentów Kliniki Okulistycznej DCR Laser

poniedziałek - piątek
8.00-18.00

tel.: (61) 627 02 80

 

 

Mapa witryny
© DCR Laser Klinika Okulistyczna