Udrażnianie kanalików łzowych
Niedrożność kanalików łzowych objawia się najczęściej nadmiernym łzawieniem, wydzielaniem śluzu, obrzękiem kącika oka, nawracającymi stanami zapalnymi worka łzowego, a także zaburzeniami pola widzenia. Niedrożność może być wrodzona lub wywołana urazami, przebytymi stanami zapalnymi czy też skrzywioną przegrodą nosa.
W przypadku gdy zostaje zdiagnozowana niedrożność kanalików łzowych, czyli na poziomie od punktów łzowych (zlokalizowanych na brzegach powiek) do worka łzowego, stosujemy metodę mikroendoskopii laserowej. Udrażnianie kanalików łzowych tą metodą jest nowoczesnym zabiegiem wyróżniającym się małą inwazyjnością oraz wysoką skutecznością, sięgającą 90%. Dzięki zastosowaniu wiązki laserowej możliwe jest udrażnianie kanalików łzowych bez pozostawienia jakichkolwiek blizn. Mikroendoskopia laserowa to aktualnie jedyny zabieg, który umożliwia przeprowadzenie pełnej rekonstrukcji dróg łzowych, bez względu na stopień niedrożności.
Niedrożność kanalików łzowych - na czym polega zabieg?
Do kanalika łzowego wprowadzany jest mikroendoskop o średnicy poniżej 1mm. Chirurg przy jego pomocy lokalizuje przeszkodę (np. błona) obserwując obraz z wnętrza kanalika na ekranie komputera. Następnie do kanału roboczego mikroendoskopu wprowadzany jest światłowód połączony z laserem. Pod kontrolą wzroku chirurg uruchamia laser i niszczy przeszkodę, dzięki czemu następuje udrażnienie kanalików łzowych. Procedurę kończy intubacja kanalików łzowych rurkami silikonowymi. Zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym i przeprowadzany jest przez specjalistę chorób oczu, we współpracy z otolaryngologiem. Dysponujemy grupą doświadczonych lekarzy, którzy specjalizują się w leczeniu chorób oczu, takich jak m.in. niedrożność dróg łzowych. Przeprowadzenie zabiegu metodą mikroendoskopii laserowej zajmuje ok. 60 minut, a pacjent już następnego dnia może wrócić do dotychczasowego trybu życia.